Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Město Makarská - výlet za zábavou

Makarská patří k malebným chorvatským městům a k vyhlášeným turistickým letoviskům. Je hlavním centrem stejnojmenné turistické riviéry, která patří k nejoblíbenějším dovolenkovým oblastem na Jadranu. Město leží cca 40 kilometrů od Gradacu a asi 140 kilometrů severozápadně od Dubrovníku. Trvale zde žije přibližně 15 tisíc obyvatel, ale během léta se jejich počet víc jak zdvojnásobí.

Makarská má dlouhou historii datující se od 5. století, kdy zde stála římská osada Muccurum. Původní význam osady nebyl nikdy veliký, až ve 20. století se z Makarské stal důležitý válečný přístav, ale i ten byl přesunut do Splitu. Město se tedy zaměřilo na cestovní ruch, který ho v posledních desetiletích mění k nepoznání. Z Makarské je v současnosti letovisko s luxusními hotely, kilometrovou přístavní promenádou posetou bary, kavárnami, obchody a různými zábavnými podniky. Samozřejmě jsou zde kilometry krásných pláží a přístav, kde kotví turistické lodě a čluny nabízející vyjížďky do blízkého i vzdáleného okolí.

Přes léto žije město rušným, prázdninových životem celých 24 hodin denně, všechny služby a nabídky na zábavu přibývají rychlým tempem. Kromě velmi živé promenády nabízí Makarská i malé a útulné historické centrum s barokním kostelem svatého Marka, kde se každou neděli slouží mše. Dalšími významnými stavbami jsou barokní kostel svatého Filipa Neri z 18. století stojící na nábřeží a františkánský klášter 15. - 17. století stojící na mysu Osejava, ve kterém je umístěno velmi známé malakologické muzeum (muzeum mušlí) s nejbohatší sbírkou svého druhu na světě.