Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Trasa cesty do Gradacu

Trasa po dálnici Záhřeb - Šestanovac - Gradac

Praha - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Karlovac - Bosiljevo - Žuta Lokva - Gospić - Zadar - Dugopolje - Split - Šestanovac - Makarská - Gradac

Gradac - trasa z České republikyTato trasa vede zejména po dálnicích. Z toho plynou vyšší výdaje za dálniční poplatky. V současnosti cestu nejvíce prodražuje poplatek za slovinskou dálniční známku (týdenní dálniční známka vás vyjde na 15 eur, měsíční stojí 30 eur). Chorvatským územím pojedete po nové dálnici Záhřeb - Split (zvaná „Dalmatina“).

Pro přechod z ČR do Rakouska (je nutná dálniční známka: 10 denní - 8,30 eura; dvouměsíční - 24,20 eura) se nejvíce vytížen hraniční přechod Znojmo. Odtud se pokračuje po silnici E59 směrem na Vídeň. Ve Stockerau (50 km za hranicemi) začíná dálnice (A22) do Vídně (Wien). Jestli míříte na svou dovolenou z Moravy raději využijte hraniční přechod v Mikulově. Z hranic pojede po silnici E461 přímo do Vídně. Průjezd Vídní bývá rychlý a bez komplikací. Po dálnici A2 (E59) projede téměř celé Rakousko, ve Štýrském Hradci (Graz) odbočíte na dálnici A9 (ukazatele: Slowenien - Spielfeld), která přímo vede na rakousko-slovinské hranice Spielfeld - Šentilj.

Doporučujeme vám koupit slovinskou dálniční známku na rakouských čerpacích stanicích nebo na hranici, protože téměř hned za hraničním přechodem začíná slovinská dálnice A1 do Mariboru (Šentilj - Pesnica, 16 km). V létě 2009 byl otevřen východní obchvat Mariboru (Pesnica – Slivnica) a navazující dálniční úsek A4 z Mariboru k Ptuji (Slivnica - Draženci, 20 km), což městu hodně ulevilo. Po sjezdu z dálnice zbývá pouze 10 km po staré silnici E59 k slovinsko-chorvatskému hraničnímu přechodu Gruškovje/Macelj. Protože Chorvatsko, vstoupilo 1. července 2013 do Evropské unie, provádí se tu pouze hraniční policejní kontrola. Takže se očekává, že několikakilometrové fronty v hlavní sezónu letos poprvé nebudou.

Na chorvatské straně hned za hraničním přechodem Macelj začíná dálnice do Záhřebu (Trakošćan - Zaprešić). Mýtné se zde platí podle délky použitého úseku dálnice a při výjezdu. Před Záhřebem, v Zaprešići, se sjíždí z dálnice. Hlavní město se objíždí po dálničním obchvatu. Na jihozápadě je velké odpočívadlo s názvem „Plitvice“ - Lučko, kde je velké parkoviště, restaurace, WC s umývárnou, hotel, kemp a benzínová pumpa. Po výjezdu z odpočívadla se najíždí na dálnici „Lučko“, která vede až do Splitu. Přes Karlovac rychle dojede do Bosiljeva. Na dálničním uzlu Bosiljevo musíte odbočit jižním směrem na dálnici vedoucí do Splitu. Kdybyste odbočili na západ, tak se dostanete do Rijeky.

Dálnice vede z Bosiljeva přes Ogulin, Josipdol k tunelu Mala Kapela. Je to nejdelší chorvatský tunel (5760 m), který byl otevřen v červnu 2005 (v květnu 2009 byl otevřen jeho druhý tubus). Dálnice pokračuje přes Otočac a Gospić (odbočuje se tu po D25 na Karlobag), přes uzel Gornja Ploča k tunelu Sveti Rok (je dlouhý 5670 m). Ten vede pod vrcholky jižní části Velebitu a při výjezdu z něho se otevírá krásný pohled na Jadran. Následují serpentiny, kterými se sjíždí dolů k moři.

Přes Maslenici pokračuje dálnice ke stejnojmennému mostu (Maslenički most). Při silných bouřích se most někdy uzavírá a neexistuje tu alternativní trasa. Následují dálniční uzly Zadar I - západ (pro vlastní Zadar a okolí) a Zadar II - východ (pro oblasti na jihovýchod od Zadaru), Benkovac (pro Biograd na moru a okolí), Pirovac, Skradin, Šibenik (pro Šibenik a okolí), Vrpolje, Prgomet (pro Trogir a na letiště Split – Kaštela), Dugopolje a Šestanovac, kde trasa po dálnici končí. Tady sjedete na výjezdu 28 - Šestanovac a budete pokračovat po Jadranské magistrále směrem na Imotski/Omiš/Makarska/ cestou D39. Jak přejedete město Makarská, budete pokračovat po hlavním tahu na Dubrovník, po 70 kilometrech jižním směrem se dostanete do Gradacu.

Trasa Praha - Gradac


Zvětšit mapu