Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Dubrovník - památka UNESCO

Dubrovník je významný chorvatský přístav, který má padesát tisíc obyvatel. Nejedná se tedy o tak velké město, přesto se táhne v délce několika kilometrů podél mořského břehu. Nejstarší částí města je středověké centrum, které je obehnané hradbami. Dubrovník je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších památkových komplexů v jihovýchodní Evropě, proto bylo již v roce 1979 zařazeno na seznam kultruního dědictví UNESCO.

Dubrovnik - památka UNESCO

Největší rozkvět zažila zdejší městská republika od 14. do 16. století, protože byla tehdejší obchodní velmocí. Na vzestupu byla v tomto období také kultura, protože umělci a vědci tu měli dobré podmínky. Velkým přínosem byla pro městskou pokladnu i těžba soli ve vesničce Ston. V roce 1667 zasáhlo Dubrovník pustošivé zemětřesení, které zničilo velkou část města a přišlo při něm mnoho lidí o život.

Nejpůsobivějším stavebním dílem Starého města jsou bezesporu hradby, které byly postaveny mezi 12. až 17. stoletím. Jsou vysoké skoro 25 metrů, ze strany do vnitrozemí jsou široké 4 - 6 metrů a od mořské jsou široké 1,5 - 3 metry. V pozdním středověku byly hradby rozšířeny o druhý okruh a kasematy. Dále byly posíleny stavbou hradební věže a pevnosti. Také zde vznikl obranný příkop. Významnou památkou Dubrovníku je i Knížecí palác postavený v letech 1435 až 1451. Byl sídlem Velké a Malé rady, bydlel zde rektor a radní města. Po zemětřesení v roce 1667 byl obnoven mistrem Michelozzem Michelozzi přesně podle původního. Palác má čtyři nádvoří s barokními schody. Dnes slouží ke koncertům vážné hudby, protože má výbornou akustiku. Ve sloupové chodbě se nachází malba řeckého boha Asklépia, který prý pocházel z nedalekého Cavtatu.