Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Řeka Neretva, Chorvatsko

Řeka Neretva pramení nedaleko hranic Bosny a Hercegoviny s Černou Horou, poté teče kaňonem na severozápad přes Dinárskou vysočinu. Odtud vede koryto řeky na jih přes kaňon do Mostaru, kde protéká pod slavným Stari Mostem. Ve se rozšiřuje a posledních 22 km protéká Chorvatskem. Území dolní Neretvy patří k nejúrodnějším zemědělským oblastem v Chorvatsku.

Údolí řeky Neretvy

Zemědělské okolí kolem řeky Neretvy (přibližně velké 192 kilometrů čtverečních) je bažinaté, protkané jejími vodními koryty. Delta řeky je velmi úrodná, proto se zde pěstuje ovoce, zelenina, vinná réva, ale hlavně citrusy. Těch se do zahraničí vyveze přes 40 tisíc tun ročně. Nejvyváženějšími citrusy jsou mandarinky, pomeranče a citróny. Svými vypěstovanými plodinami zásobují Neretvané velkou část Dalmácie. Velmi úrodná půda a vhodné klimatické podmínky dolovují sklízet i třikrát do roka.

Nejtypičtějším místním dopravním prostředkem jsou lodě. Vedle dnešních moderních, zde plují i tradiční staré, které se nazývají trupe či trupice (podobné lodě se používaly ve starověké Mezopotámii). Řeka je také vyhledávaným úkrytem mnoha druhů ptáků. K těm chráněným patří např. pelikáni, orli nebo labutě. Pokud budete mít štěstí můžete spatřit vzácné orli při lovu potravy, což je vskutku zajímavá podívaná.

Velmi oblíbenou turistickou atrakcí je „mandarinkobraní". Cestovní kanceláře na něho pořádají zájezdy, kdy si i turisté mohou sklidit své mandarinky a sníst si je. Vše poskytují za menší poplatek.