Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Bačinská jezera, Chorvatsko

Výlet k Bačinským jezerům

Pokud vás omrzí ležet celé dny na pláži, můžete se z Gradacu vydat na menší výlet k Baćinským jezerům. Pojedete asi osm kilometrů po Jadranské magistrále k vesnici Bačina, odkud je to už jen kousek k samotným jezerům. Máte-li rádi procházky, pak je to ideální místo právě pro vás. 

Bačinská jezera

Soustava krasových jezer

Bačinská jezera tvoří soustava šesti navzájem propojených sladkovodních krasových jezer. Hladina vody je nad úrovní mořské hladiny, ale dno je pod ní. V některých místech jsou jezera hluboká až 28 metrů. Umělý kanál vedený z Vrgorackého jezera je zásobuje vodou. S mořem jsou spojujeny dalším kanálem, který byl uměle vytvořen v letech 1911 - 1912. V jezerech se tak objevila brakická voda (smíchaná sladká se slanou) a díky ní se zde vskytují jak sladkovodní, tak mořské druhy ryb. Hnízdí zde také mnoho druhů ptáků a vodní hmyz.

Zajímavosti v okolí

Na břehu jezer žije zvláštní druh skotu, který je malého vzrůstu a chovají je místní farmáři. Okolní krajina je obzvláště nádherná na jaře, protože je tu dostatek vláhy a všechno krásně květe. V nedávné době proběhl v okolí jezer archeologický výzkum. Během něho bylo zjištěno, že se zde nacházejí zbytky středověkých budov, které byly patrně sídly starochorvatských panovníků.

Výlety na lodích

Místní nabízí turistům projížďky na lodích tzv. ládžích (zvláštní typy širokotrupých lodí, které jsou charakteristické pro tuto oblast, zejména pro okolí Neretvy) po Baćinských jezerech, které uvítají nejen děti. Výlet trvá cca dvě a půl hodiny a  průvodci vám umožní koupání v jezerech, poskytnou výklad i občerstvení. Děti si budou moci nakrmit ryby nebo kačeny přímo z lodě.