Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Slavnosti v Gradacu

Rychlým tempem stoupá počet kulturních událostí v Chorvatsku, které byly v minulých letech úplně opomíjeny. Mnohé z nich se již staly tradičními, mají své věrné návštěvníky a pro umělce je čest na nich vystupovat. Velké oblibě se zejména těší koncerty vážné hudby nejrůznějšího zaměření (komorní, duchovní, pěvecké recitály ap.), které se pořádají v jedinečných prostorách kostelů, historických paláců nebo také na náměstích a prostranstvích pod širým nebem. Prestiž začínají získávat i některá výtvarná sympozia, protože zaujímají své místo i v evropském měřítku. Umělecká díla vytvořená v jejich průběhu zůstávají v místě a stávají se ozdobou náměstí, parků a nábřeží, a to i třeba v malých rybářských městečkách.

Chorvaté se stejně jako ostatní jižanské národy rádi baví. Zároveň jsou hrdí na své lokální patrioty, proto má i každá menší vesnička svoji slavnost na jejich počest. Nejčastěji se jedná o patrony kostelů, kteří jsou bujaře oslavováni. V Gradacu taková slavnost probíhá vždy 29. září. To má svátek místní patron, svatý Michal. Během oslavy ožije Gradac i lidovými kapelami a doprovodným porgramem. V červenci je tu prořádaná tradiční lidová slavnost Gradacká turistická noc, které se učastní folklórní kapely z okolí.