Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Ceny za ubytování, potraviny a dopravu v Chorvatsku

Chorvatsko nepatří k levným zemím. Ceny za ubytování se téměř ve všech případech blíží k cenám, které jsou ve většině západoevropských zemích. Naopak výdaje za potraviny a pití se pohybují v rozumné míře.

Pokud se rozhodnete strávit svoji dovolenu v Chorvatsku, tak největší výdaje budete mít za nocleh. V průměru stojí dvojlůžkový pokoj v soukromém apartmánu 30 EUR/36 USD za noc. Ve vyhlášených turistických letoviscích (např. Dubrovník) zaplatíte více, což je asi přibližně 50 EUR/60 USD. Během hlavní turistické sezóny jsou ceny samozřejmě vyšší. V hotelech pořídíte dvojlůžkový pokoj za 75-100 EUR/90-125 USD za noc. Za to na podzim a na jaře jsou ceny velmi příjemné asi o dvacet procent nižší.

Náklady na cestování jsou v Chorvatsku výhodnější na kratší vzdálenosti. Pokud pojedete autobusem a nebo trajektem ze Splitu na některý z ostrovů zaplatíte 4,5 EUR/5,5 USD. Jestli se vydáte na delší trasy, musíte počítat i s vyššími náklady. Například cesta ze Záhřebu do Splitu vás minimálně přijde na 24 EUR/28 USD.

Za potraviny a pití, jak už bylo řečeno, nezaplatíte tolik peněz. Osoba by měla vystačit na den s 15 EUR/18 USD, pokud vám bude stačit jídlo z místních marketů a z tržnic. S tímto obnosem byste mohli vystačit i při stravování v rychlých občerstveních a pizzeriích (myslíme tím jedno jídlo denně). Když si bude chtít opravdu užít dovolenou a vůbec nevařit a pouze se stravovat v restauracích připravte si 65 EUR/85 USD na osobu za snídani, oběd a večeři.

Daň z přidané hodnoty je vždy součástí uvedené ceny. Chorvaté jí označují PDV. Dosahuje výše 22%, ale některé potraviny, knihy a služby cestovních operátorů mají tzv. nulovou daň. Cizinci mohou žádat její vrácení u celní správy. Hodnota zboží musí ale přesahovat 500 Kn (75 EUR/90 USD). Potřebujete k tomu originální účtenku. Pokud si požádáte o vrácení PDV, musíte se připravit, že vyřízení bude trvat několik měsíců až rok.