Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Dovolená v Chorvatsku - víza a právní předpisy

Víza a právní předpisy v ChorvatskuObčané České republiky nepotřebují do Chorvatska víza, pokud zde neplánují být déle než 90 dnů. O víza se žádá pouze při pracovních pobytech. Místní orgány požadují, aby platnost cestovního pasu byla minimálně po dobu pobytu v zemi. Všichni zahraniční turisté mají v Chorvatsku přihlašovací povinnost do čtyřiadvaceti hodin od překročení státní hranice. Pokud se ubytuje v hotelu, soukromém apartmánu nebo v kempu zajistí přihlášení ubytovatel. Jinak se musí turisté přihlásit sámi na cizinecké policii. Doklad o přihlášení si uschovejte, protože ho můžou vyžadovat chorvatští celníci. Pokud byste tento doklad neměli, bylo by to posuzováno jako přestupek a museli byste zaplatit pokutu nebo byste se mohli dostat do vězení.

Jestli s chcete na dovolené sami vařit a vzít si sem některé potraviny z domova, je jejich dovoz do Chorvatska omezen na "přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících". Přiměřenost potravin určují celní orgány. To znamená, že větší množství dovážených potravin může celník zabavit nebo budete muset zaplatit na hranicích clo. Chorvatské předpisy dovolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby jako je oblečení, obuv, a hygienické potřeby. Také si sem s sebou můžete dovést fotoaparát, kameru, magnetofon, noteboot, kempovací potřeby, kolo, moped, nejrůznější sportovní vybavení ( sloužící k rybolovu, potápění,…), přívěs a plavidlo (pouze jedno). Také si zde můžete přivést dvacet doutníků nebo dvě stě cigaret, dva litry vína, litr tvrdého alkoholu a padesát mililitrů parfému. Povolení neplatí pro osoby mladší sedmnácti let. Ze země je možné vyvést maximální hotovost 2 000 kun.

Pochopitelně nesmíte do Chorvatska přivést žádné omamné prostředky. Trestné je i užívání drog. Jestliže na tento přestupek přijde zdejší policie, pachatel dostane peněžitou pokutu, je vyhoštěn ze země a nesmí pobývat na jejím území.

Pokud chcete do Chorvatska na dovolenou se svými čtyřnohými miláčky (psi a kočky), musíte jim obstarat mezinárodní očkovací průkaz.