Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Chorvatské svátky a slavnosti

Chorvatské svátky a slavnosti se dají rozdělit na dva typy, a to na náboženské a historické. Protože jsou tito jižané katolickou zemí, je zdejší kalendář protkaný nejrůznějšíma náboženskýma svátkama a slavnostma. Běžnou součástí těchto oslav jsou procesí ke kostelům nebo k poutním místům a následují oslavné mše na počest svatého, požehnání a samotná slavnost. Vedle celonárodních svátků jsou v Chorvatsku oslavováni i místní patroni (jedná se také o svaté), kteří jsou i v malých vesničkách. Den, kdy má patron výročí se v tom daném místě velice rušně oslavuje. Nechybí doprovodný program a místní folklórní kapela. Větší města zařazují na půlnoc i ohňostroje.

Historie a kultura

Oblíbeným historickým svátkem v Chorvatsku je rytířský turnaj v Sinji, který se koná na počest vítězství nad Turky v roce 1715. Slavnost se slaví víkend před svátkem Nanebevzetí Panny Marie. Průběh slavnosti je takový, že je ve městě pořádána soutěž mezi jezdci na koních v historických kostýmech.

Dalšími populárními oslavami jsou karnevaly konající se o masopustním úterý (v únoru). Po celém Chorvatsku se pořádají průvody masek, některá města mají průvody s alegorickými vozy. Největší akce bývají v Rijece, Samoboru a ve Velike Gorici. Po průvodu většinou následuje veselá zábava doprovázená hudbou, jídlem a pitím.

Oblíbenou chorvatskou kratochvílí jsou i nejrůznější festivaly. Ten nejznámnější se koná každoročně od poloviny července do poloviny srpna v Dubrovníku. Jmenuje se Letní kulturní festival a jeho tradice sahá až 50 let nazpět. Navštívit zde můžete nejrůznější divadelní, baletní, operní představení nebo koncerty. Tento festival je zde tak oblíben, že lístky si musíte zamluvit dopředu.

Více info: www.dubrovnik-festival.hr a www.tzdubrovnik.hr