Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Sport v Chorvatsku

Kdo by rád strávil aktivní dovolenou, může se vypravit do Chorvatska. Vybrat si tu může jak z vodních sportů, tak z těch suchozemských. K nejvíce oblíbeným sportům v Chorvatsku patří ty vodní. Především koupání, jachting (je zde hodně vybavených přístavů), windsurfing, podmořské potápění, šnorchlování, vodní lyže a skútry. Ze sportovních aktivit, jaké můžete provozovat na souši jsou nejrozšířenější cyklistika a jízda na koni, turistika a tenis.

Sportovní vyžití v Chorvatsku

V poslední době zde začínají získávat na oblibě adrenalinové sporty, pro které jsou tu vhodné podmínky. Oblíbenou zábavou je bungee jumping, který se provozuje na větších mostech, např. u Šibeniku nebo Dubrovníku. Na popularitě získává v Chorvatsku i rafting. Provozuje se pouze na dvou řekách. Jedna se nalézá ve střední Dalmácii ve městě Omiši, zde je řeka Cetina a druhou je řeka Zrmanja, která teče východně od Zadaru.

Dalšími outdoorovými sportovními aktivitami, které můžete provozovat v Chorvatsku, jsou horské pěší túry. Velmi dobře značené stezky můžete najít například na Istrii v pohoří Učka, ve střední Dalmácii v pohoří Biokovo nebo ve Velebitských horách. Velké oblibě se v Chorvatsku teší také tenis, a to díky "lidovému hrdinovi" a wimbledonskému vítězi, Goranu Ivaniševići. Tenisových kurtů je po celé zemi velmi mnoho, jsou i v malých letoviscích, takže si nějaký můžete pronajmout za malý poplatek.

Chorvaté mají rádi i skupinové sporty. K těm vyhledávaným patří samozřejmě fotbal, basketbal, házená, volejbal a vodní pólo. Tyto sporty dostávají v místní televizi i hodně vysílacího prostoru. Chorvaté patří k velmi úspěšných basketbalistům po celém světě (viz. hráči Tony Kukoč a Dino Rada). Jsou úspěšní a díky tomu mají ji celkem početné zastoupení v severoamerické NBA. Zároveň má tento sport i nejvíce fanoušků ve své zemi.

Po válce se chorvatský fotbal probojoval na mezinárodní úroveň velmi brzy. Již na MS v roce 1998 skončili na třetím místě a stále si udržují svůj standart. V domácí lize nejvíce bodují dva kluby, které se zároveň i perou o ligový titul. Jsou to kluby Dynamo Zagreb a Hajduk Split. Pokud jste fotbaloví fanoušci a budete na dovolené v době, kdy se hraje místní liga (od poloviny srpna), zajděte se podívat na zápas. Zpestříte si tím svůj pobyt.