Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Obecné informace o ubytování v Chorvatsku

Největší rozvoj chorvatských ubytovacích kapacit nastal v 60. a 70. letech minulého století. Bylo zde postaveno mnoho hotelů, ale ubytování ve stylu Bed & Breakfast nebo penziony tu nebyly v podstatě žádné. Začaly vznikat až po válce v 90. letech minulého století. Spolu s nimi se začaly rekonstruovat staré hotely a stavět nové.

V posledních letech vzrostly ve velkých městech ceny za ubytování, které vždy nemusí odpovídat poskytovaným službám. Nejvyšší ceny jsou tradičně v hlavní sezonu, v červenci a srpnu. Pro rodiny s dětmi je nejvýhodnější ubytovat se před a po sezoně. Pozn. Pozor na názvy měsíců, pokud si domlouváte dovolenou sami. Některé mají podobné názvy, ale mají jiný význam (červen - lipanj, červenec - srpanj, srpen - kolovoz, září - rujan, říjen - listopad).

Hotely

V současnosti je situace v hotelnictví velmi různá. Většina chorvatských hotelů je zmodernizovaná a bývají vybaveny wellness a fitness centry. Menší část je stále vybavená socialistickým nábytkem, ale začínají se také rekonstruovat. V posledním desetiletí vzniklo mnoho nových menších soukromých hotelů a penzionů, které mají vysokou úroveň. Snahou jejich majitelů je zaplnit mezeru mezi velkými hotelovými komplexy a soukromými apartmány. Nejvíce je těchto malých hotelů na Istrii.

Ubytování v soukromí

Nejčastějším a nejrozšířenějším druhem ubytování na Jadranu jsou soukromé apartmány a vily. V Chorvatsku se jich nachází nepřeberné množství, takže si z jejich nabídky může vybrat i náročnější turista. Pronajmout si můžete buď pouze pokoje, apartmány, nebo i celé domy. Tento typ ubytování je cenově nejpříznivější. Jejich majitelé se o ně pečlivě starají, a proto mívají často příjemnou a rodinnou atmosféru.

Kempy

Další možností, kde se v Chorvatsku ubytovat jsou kempy. Zpravidla bývají v provozu od května do září, některé jsou otevřeny již od dubna do října. Je důležité správně si vybrat kemp, protože ne všechny jsou dobře vybavené. Ty lepší bývají přes léto často plně obsazené. Proto je dobré si v nich rezervovat místo. V Chorvatsku platí zakáz kempování ve volné přírodě. Chorvatský svaz kempů: www.camping.hr

Netradiční ubytování

Firma Adriatica poskytuje také netradiční ubytování. Na výběr jsou majáky, vily či venkovské usedlosti. Vybrat si můžete dle vaší libosti. Více informací se dozvíte na: www.adriatica.de.