Dovolená Gradac - zkušenosti

Navštívili jste v minulosti Gradac? Napište svůj příspěvek do naší diskuze a podělte se o své zážitky s těmi, kdo se tam teprve chystají.

Informace o Chorvatsku

V této sekci se nachází důležité a obecné informace pro turisty mířící do Chorvatska. Snažíme se vám podat vše podstatné takovým způsobem, aby vás nic nepřekvapilo, pokud se do této země chystáte na dovolovenou. Budeme se snažit zpříjemnit vám díky našim webovým stránkám pobyt v Chorvatsku.

Chorvatské zvyky

Chorvatsko se řadí mezi tolerantní země. Místní obyvatelé si turistů váží a chovají se k nim přátelsky, pohostinně, vstřícně a mile. Od návštěvníků nejsou očekávána zvláštní pravidla ani chování. Stačí běžná slušnost vůči místním. Jestli chcete projevit svůj zájem o tuto zemi, stačí, když se naučíte pár základních chorvatských slovíček, které budete užívat. Pozor si ale dejte na výrazy, které znějí stejně v obou jazycích, ale znamenají něco jiného, např. užasni (znamená otřesný), zrak (vzduch), kapsa (rakev) nebo popravit (opravit). A pokud se naučíte některé oblíbené národní písně (Ružo moja crvena nebo Večeras je naša fešta), budete u místních velmi ceněni, protože Chorvaté jsou velcí patrioti a milují své lidové písně.

Chorvatsko

Některým tématům je lepší se v rozhovoru vyhnout

O politických tématech s domácími raději moc nediskutujte a nebo s velkou citlivostí. Chorvaté jsou totiž citliví na témata: srbsko-chorvatských vztahů a rozpad Jugoslávie, které někteří jedinci ještě nepřijali a válka v 90. letech minulého století, protože obzvláště Dalmácie jí byla velmi zasažena.

Také je dobré vystříhat se ostřejších nebo dvojsmyslných poznámek na téma katolická církev, protože ta v Chorvatsku hraje významnou roli. Místní nemají příliš smysl pro humor, co se týče církevních témat.

Na co si dát pozor

Zákáz kouření platí ve veřejných budovách a v dopravních prostředcích. Některé restaurace mají oddělené části pro nekuřáky. Ženy bez doprovodu musí na pobřeží počítat s tím, že je budou místní muži oslovovat nebo se snažit upoutat jejich pozornost. Pokud o ně nemáte zájem, musíte jim dát jasně najevo "ne", pochopí to velmi rychle. Doporučujeme vám nefotografovat na nudistických plážích.

Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Jedinou možností je ubytování v hotelu, kempu nebo v soukromí. Při porušení tohoto nařízení vám hrozí peněžitá pokuta, policejní stíhání, soudní řízení a skončit můžete dokonce i ve vězení.

Dodržujte všechny zákazy i dopravní předpisy, protože chorvatští policisté jsou bdělí a za jejich porušení dávají vysoké pokuty. Mějte na paměti, že neznalost zákona neomlouvá.